Piotr Frączak Piotr Frączak
264
BLOG

Ważne wydarzenie dla III sektora, dla kultury, dla Polski?

Piotr Frączak Piotr Frączak Polityka Obserwuj notkę 1

13 maja rozpoczyna się Kongres Obywateli Kultury, który – być może – towarzyszyć będzie umowie społecznej między rządem a obywatelami pod nazwą Pakt dla Kultury. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, aby umożliwić swoim członkom uczestniczenie w tym wydarzeniu zorganizowała w tych dniach (12-13.05) swoje Walne Zebranie.

OFOP, poza uczestnictwem w przygotowaniu Kongresu i pracami nad Paktem, chce też włożyć swój wkład merytoryczny w dyskusje Obywateli Kultury. Z tego też względu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa organizuje 13 maja trzy sesje tematyczne.

Kultura w debacie publicznej - debata publiczna w kulturze

godz. 12.00 – 13.15  – we współpracy z redakcją  Kultury Liberalnej

W polskiej sferze publicznej coraz częściej słyszy się nawoływania do poprawy jakości debaty. Co jednak z debatą publiczną w dziedzinie kultury? Zadamy następujące pytania: Do jakiego stopnia debata o kulturze powinna być otwarta i kto - oraz na jakich zasadach - powinien brać w niej udział? Czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych, kulturą się zajmujących oraz akademików, specjalizujących się w temacie kultury? Jak zapewnić animatorom i po prostu obywatelom wpływ na decyzje urzędników? Zastanowimy się również nad tym, jak powinny wyglądać standardy takiej debaty, jakie instytucje i media powinny spełniać rolę informujących o nowych wydarzeniach i dyskusjach, oraz kiedy pożądane jest, by urzędnicy dokonywali arbitranych decyzji w dziedzinie kultury.

Uczestnicy: Paweł Marczewski, Kultura Liberalna; Grzegorz Lewandowski, przedstawiciel Inicjatywy Warszawa 2020; Piotr Frączak, OFOP; Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana;
Prowadzenie: Anna Mazgal, OFOP

Czy organizacje pozarządowe mogą być samowystarczalne?
godz. 13.30 – 14:45– we współpracy z Fundacją Anioły Filantropii

Organizacje pozarządowe traktuje się jako najsłabsze ogniwo działań na rzecz kultury. Czy możliwe jest stworzenie systemu i narzędzi, które zapewniłyby niezależność i stabilność finansową tych organizacji? Próba przedstawienia narzędzi, oraz możliwych ich zmian w świetle prawodawstwa polskiego, w tym idea funduszy żelaznych, zwolnień podatkowych, działań w ramach ekonomii społecznej, szeroko rozumianej filantropii i mecenatu.

Uczestnicy: Roman Osadnik - Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury Teatr Polonia; Aleksandra Kiełczowska, Paweł Bronikowski - Fundacja Anioły Filantropii; Tomasz Schimanek - Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Prowadzenie: Jarosław Lipszyc, Fundacja Nowoczesna Polska

Fundusze europejskie na kulturę
godz. 15.00 – 16.30

Właśnie toczą się dyskusje o tym jak będą wyglądały fundusze europejskie w latach 2014-2020. Co można zrobić jak Obywatelom Kultury (i innym zainteresowanym organizacjom i środowiskom obywatelskim) zapewnić wpływ na finansowanie szeroko rozumiane kultury i edukacji? Jak wpływ na przyswzłe fundusze mają dzisiej konsultowane dokumenty (np. Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego).  Prezentacja kalendarza prac nad przyszłą polityką spójności z informacją o ośrodkach decyzyjnych i możliwościach udziału debacie.

Uczestnicy: dr Renata Calak - wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w MRR; dr Elżbieta Dydak - sekretarz Programu Rozwoju Bibliotek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; dr Adam Czyżewski - Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (Czekamy również na potwierdzenie przybycia  przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Prowadzenie: Agata Wiśniewska-Górczewska / Michał Dymkowski - OFOP

Organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego przybycia na sesje przez stronę www.ofop.eu - rejestracja po prawej stronie.
 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka